Producenci pił oferują coraz szerszy asortyment pił taśmowych. Jednak nawet najlepsza piła nie będzie spełniała swojej roli jeśli została dobrana nieprawidłowo. Właściwy dobór parametrów piły zapewni prawidłową pracę, a co za tym idzie wydajność oraz efektywność ekonomiczną. Priorytetową sprawą jest wybór odpowiedniej podziałki. Zależy ona od rodzaju, kształtu i grubości ciętego materiału. Poza tym warunkiem prawidłowej eksploatacji pił jest stabilne zamocowanie elementu ciętego, co gwarantuje prawidłową pracę i wydłuża żywotność piły. Należy stosować parametry użytkownika (naprężenie piły, chłodzenie, docieranie i prędkość skrawania).
Tnąc przedmioty o cienkich ściankach takie jak: rury, profile, blachy itp., powinniśmy stosować piły z drobnym uzębieniem. Używając piły z grubym zębem ryzykujemy uszkodzenie zębów lub zniszczenie materiału. Przedmioty o dużych przekrojach wymagają cięcia piłą z bardziej zgrubną podziałką, czyli mniejszą liczbą zębów na cal. Stosowanie zgrubnej podziałki zwiększa wydajność dzięki dużej przestrzeni między zębami. Takiej przestrzeni wymagają np. materiały miękkie (aluminium, brąz).
Wybór odpowiedniej podziałki mogą ułatwić poniższe diagramy.
Dobór podziałki przy cięciu pełnych elementów
Diagram umieszczony obok pomoże Ci dobrać odpowiednią podziałkę. Najlepszy wybór odpowiada najwyższej części zakreślonych pól.
Przykład1
Chcesz przeciąć wałek o średnicy 150 mm. Jeśli zdecydujesz się na stałą podziałkę, powinieneś wybrać 2 zęby na cal, jeśli zdecydujesz się na zmienną podziałkę powinieneś wybrać 2/3 lub 1.4/2 zęby na cal.
Przykład 2
Przy cięciu elementu z miękkiego materiału, jak tworzywo, aluminium lub drewno, użyj podziałki o dwa stopnie grubszej niż wynika to z diagramu. Chcesz przeciąć element aluminiowy o grubości 13-20 mm. Użyj podziałki zębów na cal lub 5/8 zębów na cal w przypadku podziałki zmiennej.
Dobór podziałki do cięcia rur i profile
Diagram umieszczony obok pomoże Ci dobrać odpowiednią podziałkę. Odpowiednia podziałka jest wskazana przez punkt przecięcia grubości ciętego profilu lub rury i grubości ścianki.
Przykład 3
Chcesz przeciąć profil o wymiarach 100×10 mm, o przekroju w kształcie litery U. Użyj podziałki 5/8 lub 4/6 zębów na cal. Odpowiednia podziałka jest wskazywana przez punkt przecięcia średnicy zewnętrznej i grubości ścianki profilu.
Przykład 4
Chcesz przeciąć rurą o wymiarach 40×1,6 mm. Użyj podziałki 10/14 zębów na cal.
Dobór wysokości piły
Wysokość piły jest mierzona od wierzchołka zęba do grzbietu piły. Przy cięciu konturowym szerokość piły powinna być na tyle duża na ile pozwala konstrukcja maszyn, ale na tyle duża na ile pozwala konstrukcja maszyny, ale na tyle mała by móc wykonać cięcie o założonym łuku. Im szersza piła tym większy minimalny promień łuku po jakim jest w stanie ciąć. Zamieszczony obok diagram pozwala dobrać szerokość piły do promienia wycinanego łuku.
SLET w swojej ofercie poleca piły taśmowe producentów Fenes i Bahco. Przy doborze odpowiedniej piły zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami techniczno-handlowymi.
źródło: Materiały BAHCO