W większości procesów spawalniczych, aby było możliwe połączenie metali, jest konieczne lokalne nagrzanie spawanych materiałów do wysokiej temperatury. Rodzaj źródła ciepła często występuje w podstawowej nazwie procesu, takiej jak spawanie gazowe czy spawanie łukowe.
Jednym z głównych problemów jest fakt, że metale, wraz ze wzrostem ich temperatury, szybciej reagują z otaczającą je atmosferą. Metoda ochrony gorącego metalu przed oddziaływaniem atmosfery jest drugim najważniejszym czynnikiem wyróżniającym. Stosowane są różnorodne rozwiązania: od topników tworzących warstwę ochronnego żużla do osłon z gazów obojętnych. Niekiedy zaś atmosfera jest całkowicie eliminowana – proces przebiega w próżni.
Niektóre procesy zostały opracowane do konkretnych zastosowań, inne są bardziej elastyczne – są używane w różnych pracach spawalniczych. Chociaż technologie spawalnicze zasadniczo służą łączeniu części z materiałów jednoimiennych bądź różnoimiennych, to są wykorzystywane także do naprawy bądź odbudowy zużytych lub uszkodzonych elementów.
Obecnie coraz częściej stosuje się napawanie utwardzające do nowych elementów, dzięki czemu uzyskuje się powierzchnie odporne na korozję, ścieranie, obciążenia udarowe i zużycie. Procesy spawalnicze są tu wykorzystywane do nanoszenia warstwy odpowiedniego stopiwa na tańszym lub bardziej plastycznym materiale rodzimym.
Opracowany pod koniec XIX wieku proces spawania łukowego stanowi podstawę największej i najbardziej rozpowszechnionej grupy metod spawania. Jak wskazuje sama nazwa, źródłem ciepła jest łuk elektryczny jarzący się między spawanymi częściami a metaliczną elektrodą. Przekształcana w ciepło energia elektryczna generuje w łuku temperatury rzędu 7000 ?C, pozwalające topić i łączyć metale.
Stosowane są urządzenia różniące się zarówno wymiarami, jak i stopniem skomplikowania – głównym czynnikiem odróżniającym poszczególne metody z tej grupy jest sposób ochrony spawanych materiałów oraz rodzaj używanego materiału spawalniczego. Można tu wyróżnić następujące metody: spawanie ręczne elektrodami otulonymi (MMA), spawanie metodą MIG/MAG (GMAW), spawanie metodą TIG (GTAW) oraz spawanie łukiem krytym (SAW).
zobacz produkty Esab w naszej ofercie slet.pl