Nieodłącznym elementem prac remontowo-budowlanych jest pył i kurz. Są one nie tylko uciążliwe, ale też szkodliwe dla zdrowia. Oprócz standardowych rozwiązań w postaci kartonów na podłogach czy folii malarskich w ostatnich latach przychodzą nam z pomocą profesjonalne narzędzia i urządzenia pozwalające ograniczyć zapylenie pomieszczeń w trakcie pracy.
Jednym z najbardziej generujących pył etapów remontu jest szlifowanie gładzi. Przygotowanie powierzchni w pomieszczeniu, w którym zastosowano suchą zabudową to jeden z kluczowych elementów wykończenia remontowanych pomieszczeń. Aby osiągnąć idealne wyrównanie powierzchni warto sięgnąć po szlifierkę do gładzi typu “żyrafa”.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze szlifierki do ścian?
Przed dokonaniem wyboru warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
Jak często będę używał szlifierki do gipsu? Jakie powierzchnie będę szlifował?
Idealna szlifierka do gipsu powinna mieć odpowiednio dużą moc, dużą powierzchnię szlifowania, ale jednocześnie nie powinna być zbyt ciężka. Jeśli dodatkowo zależy nam na pracy bez pyłu ? wybór powinien paść na model z możliwością podłączenia odkurzacza.
Jaką szlifierkę do gładzi wybrać?
Poniżej prezentujemy modele, które warto brać pod uwagę przy wyborze szlifierki do gipsu:
Szlifierka do gipsu Virutex LPC97S
Niewielka waga ? 3,6kg i duża powierzchnia szlifująca ? średnica dysku 225mm to zdecydowanie atuty szlifierki Virutex LC97S. Dzięki temu można nią pracować zdecydowanie dłużej i efektywniej. Urządzenie można łatwo kontrolować i sprawnie pracować nim zarówno na ścianach, jak i sufitach pod różnymi kątami. Elektroniczna regulacja obrotów pozwala na optymalne dostosowanie prędkości do rodzaju szlifowanej powierzchni oraz stosowanego papieru ściernego.
Urządzenie wyposażone jest w dyszę do podłączenia z odciągiem za pomocą szybkiego mocowania do bagnetu. W standardowym wyposażeniu szlifierki LPC97S znajduje się również 4m wąż do odprowadzania pyłów.
Szlifierka do gładzi METABO LSV 5-225 Comfort
Jest to szlifierka przeznaczona do precyzyjnej obróbki tynków gipsowych. Wbudowane oświetlenie LED czy regulowana długość bez używania narzędzi umożliwiająca skrócenie bądź wydłużenie wysięgnika w ciasnych lub wysokich pomieszczeniach to tylko niektóre zalety tego urządzenia. Warto również zwrócić uwagę na umiejscowienie silnika. Został on zamontowany w pobliżu rękojeści, co z jednej strony pozwala na optymalne wyważenie urządzenia, a z drugiej chroni silnik przed pyłem poprzez oddalenie go od strefy szlifowania.
To, na co chcielibyśmy zwrócić jeszcze uwagę przy tym urządzeniu to dwuelementowy system odprowadzania pyłu. Pierwszym z nich jest specjalna konstrukcja głowicy szlifującej. Amortyzowana obejma szczotkowa wokół krawędzi dokładnie przylega do obrabianej powierzchni i zapobiega przedostawaniu się pyłu do otoczenia. Drugim zaś jest talerz szlifierski z otworami, który daje możliwość odsysania pyłu po podłączeniu odkurzacza uniwersalnego . Podłączony do szlifierki odkurzacz może odsysać niemalże całość pyłu powstającego podczas szlifowania.
Czy warto inwestować w szlifierkę do gipsu?
Szlifierki typu ?żyrafa? to niezbędne narzędzie, jeśli zależy nam na urządzeniu gwarantującej doskonałe efekty. Są to z pewnością urządzenia umożliwiające szybkie postępy w szlifowaniu i zapewniające czyste miejsce pracy. Jednak dla pełnego komfortu pracy sama szlifierka nie wystarczy. Potrzebujemy również wydajnego odkurzacza, który usunie powstający pył. Jaki odkurzacz przemysłowy wybrać? Czym powinien wyróżniać się uniwersalny odkurzacz warsztatowy? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć już wkrótce.
Szlifierki do gładzi dostępne są TUTAJ