Jakie przyrządy i narzędzia pomiarowe wybrać? Profesjonalne narzędzia pomiarowe MIB

Wykonywanie pomiarów jest nieodłącznym elementem pracy np. w warsztacie. Często stajemy przed pytaniem jak dobrać przyrząd do zadania pomiarowego? Na to pytanie powinniśmy sobie odpowiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup narzędzia. Przemyślana decyzja pozwoli nam uniknąć rozczarowań i błędnych pomiarów.

Jakie są metody wykonywania pomiarów? Co to jest metoda pomiarowa?

Metoda pomiarowa to sposób porównania wartości mierzonej z jednostką miary. Wyszczególnić można metodę pomiarową bezpośrednią ? w której wartość wielkości mierzonej otrzymywana jest z odczytu miernika np. z odczytu wskazania przyrządu pomiarowego i pośrednią, w której wartość wielkości mierzonej określona jest na podstawie zależności wiążącej ją z wartościami zmierzonymi bezpośrednio.

Pamiętać należy jednak, że właściwie każdy pomiar obarczony jest błędem pomiarowym, czyli niezgodnością wyniku pomiaru z wartością rzeczywistą. Źródłem błędu pomiarowego może być metoda pomiaru, obserwacja wyniku pomiaru, narzędzie pomiarowe czy obliczenia.

Jakie narzędzia pomiarowe mamy do dyspozycji w warsztacie?

Narzędzia pomiarowe dzielimy na przyrządy pomiarowe np. suwmiarka, mikrometr i wzorce miar np. przymiar kreskowy, szczelinomierze, kątowniki.

Najpopularniejszym przyrządem pomiarowym jest suwmiarka, która jest zdecydowanie podstawowym przyrządem pomiarowym w warsztacie. Pozwala ona na dokonanie pomiaru z dokładnością w przedziale od 0,1mm do 0,02mm. Suwmiarka składa się głównie z prowadnicy i suwaka, który wyposażony jest w szczęki umożliwiające kontakt suwmiarki z powierzchniami przedmiotów mierzonych. Suwak może przesuwać się wzdłuż prowadnicy. Na prowadnicy znajduje się skala główna, a na suwaku noniusz. Wynik pomiaru odczytywany jest dzięki koincydencji kresek skali głównej i noniusza. Suwmiarką możemy mierzyć zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne wymiary.

narzędzia pomiarowe mib messzeuge
Suwmiarka cyfrowa 150/40mm IP67 MIB MESSZEUGE

Jeśli suwmiarka wyposażona jest we wsuwkę głębokościomierza możemy nią dokonać pomiaru głębokości. Wysokościomierz suwmiarkowy służy do pomiaru wysokości przedmiotów lub wzajemnych odległości punktów albo powierzchni przedmiotu.

Coraz częściej używa się także przyrządów suwmiarkowych z odczytem elektronicznym, cyfrowym. Ich zaletą jest z pewnością szybki i pewny odczyt pomiaru, co z pewnością pozwala na sprawny odczyt nawet w trudno dostępnych położeniach.

Wykonanie bardziej precyzyjnych pomiarów długości, grubości i średnicy z dokładnością do 0,01mm możliwe jest przy użyciu mikrometru. Mikrometry wykonywane są w wielkościach o zakresach pomiarowych od 0 do 25mm, od 25 do 50mm, 50 do 70mm itd. Co 25mm aż do 1000mm. Do wyznaczania wymiarów otworów, a właściwie głownie ich średnic w zakresie 75-575mm służy średnicówka mikrometryczna. Natomiast do pomiarów głębokości otworów nieprzelotowych, zagłębień lub uskoków użyć możemy głębokościomierza mikrometrycznego, który pozwala na dokonywanie pomiarów z dokładnością do 0,01mm.

narzędzia pomiarowe
Zestaw średnicówek 18-160mm MIB MESSZEUGE
narzędzia pomiarowe
Głębokościomierz mikrometryczny LIMIT 0-100 mm

Przymiar kreskowy z podziałką milimetrową wykorzystać możemy do pomiarów o mniejszej dokładności. Na rynku dostępne są jednak także bardziej dokładne przymiary z podziałką co pół milimetra.

Do określenia wymiaru szczelin lub luzów między powierzchniami użyć powinniśmy szczelinomierza. Składa się on z 11, 14 lub 20 płytek o określonej grubości. Natomiast, aby sprawdzić promień zaokrągleń wypukłych i wklęsłych użyć należy promieniomierza. Komplet promieniomierzy składa się z wzorników o różnych promieniach zaokrąglenia. Zaokrąglenia sprawdzamy poprzez przymierzanie kolejnych wzorników, aż do dopasowania tego, który przylega dokładnie nie pozostawiając prześwitu. Dzięki temu możemy odczytać promień zaokrąglenia.

Kątowniki natomiast pozwalają na sprawdzenie kątów m.in. kąta prostego. Aby sprawdzić kąt prosty zewnętrzny kątownik przykładamy wewnętrznymi bokami do płaszczyzn przedmiotu i obserwujemy szczelinę świetlną. Sprawdzając natomiast kąt wewnętrzny, kątownik przykładamy bokami zewnętrznymi prowadząc identyczną obserwację.

Jakie narzędzia pomiarowe warto wybrać?

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się na polskim rynku wysokiej jakości narzędzia oferowane przez niemieckich producentów. Tam gdzie dokładność pracy jest najważniejsza i zależna od precyzji wykonywanych pomiarów klienci stawiają na profesjonalne narzędzia MIB MESSZEUGE. Profesjonalne narzędzia MIB MESSZEUGE wypełniły lukę po zaprzestaniu produkcji przez polskiego producenta fabrykę VIS.

Klienci cenią narzędzia pomiarowe MIB MESSZEUGE nie tylko za szeroki wybór narzędzi, ale również jakość dodatkowych funkcji tj. wysoki stopień ochrony IP67 przed wodą i pyłem.

Jakie produkty MIB MESSZEUGE zasługują na szczególną uwagę?

narzędzia pomiarowe mib

narzedzia pomiarowe mib

narzędzia pomiarowe mib

narzędzia pomiarowe mib

narzędzia pomiarowe mib

 

dołącz do nas na facebooku slet
subskrybuj nasz kanał na you tube slet